Are profesorul dreptul să noteze cu 2 la un obiect pentru purtare?

18 november 2019 26

Pe data de 18.11.2019, la prima lectie la care studiam chimia în cadrul instituției de învățământ CEITI, colegul de bancă, care este distrat, făcea glume la lecție și tot îmi povestea bancuri. Eu nu ii atrăgeam atenția, dar la un momemt dat, el a întrecut măsura și profesoara s-a enervat și ne-a pus nota 2 in catalog. Avea dreptul să ne noteze în acest fel?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Contesta nota la profesor si solicita-i sa o anuleze, pe motiv ca evaluarea respectiva nu corespunde scopului prevazut la art. 44 din Codul Educatiei (nu reflecta cunostintele tale si nu a fost acordata in rezultatul unei evaluari a respectivelor cunostinte).
Daca refuza, adreseaza-te la directorul institutiei cu... mai detaliat aceeasi cerere.

21 november 2019