Are voie executorul judecatoresc sa blocheze cardul bancar al unui pensionar?

04 may 2018 229

Buna ziua! Am o intrebare: are voie executorul judecatoresc sa blocheze cardul bancar al unui pensionar pe care primeste pensia, in cazul cand pensia este unica sursa de existenta? Pensionarul nu are in proprietate imobil si nici alte surse financiare, traieste strict din banii din pensie. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua D-na Maria,
Executorul judecătoresc nu are dreptul sa blocheze cardul.
Ma îndoiesc că executorul judecătoresc a blocat cardul.
Executorul judecătoresc poate aplica sechestrul doar pe mijloacele bănești.
Mergeți la bancă obțineți informația ca acesta este un cont de card la care își primește pensia.
Ulterior cu această informație depuneți o cerere la executorul... mai detaliat judecătoresc și solicitați ridicarea sechestrului de pe întreaga sumă, întrucât pensia este unica sursă de venit, iar executorul nu este în drept în acest caz sa oprească toată suma odată ci lunar într-o anumită cotă procentuală din mărimea pensiei/salariului.

05 may 2018
  • Legal consultant

Nu, executorul judecătoresc trtebue să aibă acces la bancă şi să prezinte titlu de incasare.Banca poate să-i refuze.

11 may 2018