Arest la domiciliu

28 november 2018 67

Bună ziua. Am jumătate de an trecut din pedeapsa de 1 an arest la domiciliu, respect toate condițiile, chiar am mers binevol la lecții de bună purtare. Acum de la Probațiune mi-au spus că ei pot să îmi eliberezi o foaie și îmi permit să plec din țară. Întrebarea mea este daca e posibil să am probleme daca plec, sau este mai bine să aștept încă jumate de an și apoi să plec? Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Ce fel de arest la domiciliu de 1 an? Nu exista asa pedeapsa penala. Poate aveti un termen de probatiune de 1 an?
Daca organul de probatiune emite un astfel de certificat, si daca nu exista interdictie de parasire a localitatii/tari aplicata de instanta de judecata - nu sunt probleme pentru... mai detaliat a pleca.

28 november 2018