Arestul automobilului din cauza datoriilor

29 october 2018 42

Am si eu o intrebare. Am facut o procura generala altei persoane pe automobilul meu. Persoana aceasta o fost oprita de politia rutiera si automobilui a fost arestat din cauza datoriei pe care o achit partial in fiecare luna. Persoana data a fost la executor judecatoresc pentru a intreba de ce i-a fost arestat automobilul si executorul i-a dat un sfat sa ma dea in judecata. Cine are dreptate in situaţia dată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
în prim rînd, menționați care a fost necesitatea de a fi întocmită o procură pe numele altei perosane? cu dreptul doar de a folosi bunul, d-stră rămînînd proprietar sau cele mai des întîlnit, ați avut intenția de a vinde automobilul prin intermediul procurii?
reieșind din răspuns la cele sus menționate,... mai detaliat va fi posibil de a vă oferi un răspuns corespunzător.

La caz, executorul este în drept de a reține bunul ce vă aparține, în vederea executării silite a obligației de plată

29 october 2018