Art. 101 din Codul fiscal

12 january 2020 48

Trebuie să primesc un colet din Germania, în valoare de aproape 400 euro. A intrat în Republica Moldova pe 30.12.2019, la ora 09:00. Am fost informat ca pot să-l ridic, dar la oficiul postal mi-au comunicat că trebuie să achit TVA 20%, pentru că valoarea coletului depăseste 200 euro (această sumă este în vigoare din 01.01.2020). Spuneti-mi ce să fac: trebuie să achit sau nu, având în vedere că coletul a intrat in țară până la intrarea în vigoare a respectivelor prevederi. Țin să menționez că respectivul produs este pentru uz personal. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Ion.

Vedeți aici versiunea Codului fiscal în vigoare la data 30.12.2019: https://legis.md/cautare/getResults?doc_id=117651&lang=ro#

Vedeți că articolul 101 prevede la alin. (7) că persoanele fizice care importă mărfuri a căror valoare depăşeşte limita neimpozabilă de 300 de euro în cazul transportului terestru sau de 430 de euro în cazul transportului aerian şi maritim... mai detaliat achită T.V.A. în funcție de valoarea impozabilă a mărfurilor (limita neimpozabilă nu micşorează valoarea impozabilă a mărfurilor).

27 may 2020