Art. 264 CP poate servi ca temei pentru respingerea dosarului de redobandire a cetateniei romane?

13 july 2018 74

In 2017 am fost condamnat pentru savarsirea infractiunii prevazute de art. 264 Cod Penal, stabilindu-se urmatoarele sanctiuni: 1. 160 ore munca neremunerata in folosul comunitatii; si 2. privarea dreptului de a conduce mijloace de trasport pe un termen de 3 ani. Munca in folosul comunitatii a fost executata. Am acum careva sanse de a-mi redobindi cetatenia romana (fara riscul de a-mi fi respins dosarul si cererea)?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

D-l Viorel eu vă propun să vă adresaţi cu o cerere la consulatul Romăniei şi să indicaţi circumstanţele indicate mai sus şi să puneţi o întrebare aveţi DVS dreptul de a căpăta cetăţinia lor. Timp de o lună o să vă răspundă da sau nu.

14 july 2018