Art. 439(6) din CC

13 july 2019 52

Care este diferenta in art.439(6) intre alin.1 si alin 3? Daca o constructie a fost sanctionata in baza art. 177 alin. 3 si remisa in judecata pe baza art. 439(6) alin. 3, este corect formulata. Eu o vad mai bine referita la alineatul 1. Cred ca se urmareste evitarea demolarii prin acest schimb. Ma poate clarifica cineva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimată Dna Tatiana,
Prevederile de la artm 439/6 sunt de fapt masuri de siguranță, ci nu o pedeapsă și se aplica indiferent de faptul ca vi se aplica sau nu pedeapsa, se cunoaște sau nu făptuitorul, și chiar și în ipoteza expirării termenului de prescripție.

Succes.

13 july 2019