Arvuna sau avans?

06 november 2019 109

Care este diferenta dintre arvuna si avans la procurarea imobilului? Cum trebuie intocmita recipisa, ca in caz ca imobilul nu este procurat, banii sa fie intorsi? Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Doar in cazul in care se va prevedea expres ca suma de bani a fost achitata cu titlu de ARVUNA - aceasta NU se va restitui, in cazul in care pentru neexecutarea contractului este de vina cel care a dat arvuna.

Deci, aveti nevoie sa fie specificat... mai detaliat ca suma se achita in AVANS.

Totodata, trebuie sa cunoasteti ca nu este corect juridic sa eliberati o “recipisa” - aceasta se utilizeaza in imprumuturi. In cazul descris de Dvs aveti nevoie de un ante-contract.

06 november 2019