As dori sa plec la munca in strainatate, fara ca fostul sot sa ma dea in judecata si sa imi ia copilul

15 may 2019 25

Buna ziua! Sunt divortata de sot si avem un copil de 4 ani. As dori sa plec la munca in strainatate. De ce acte am nevoie ca cel mic sa ramana la parintii mei, fara ca fostul sot sa ma dea in judecata si sa imi ia copilul? Eu impreuna cu cel mic avem domiciliul la parintii mei si locuim tot acolo. Un raspuns urgent va rog. Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Din păcate tatăl poartă drepturi egale față de copil ca și dvs, iar atâta timp cât există acesta dvs nu puteți institui o tutela deoarece tutela se instituie in cazul copiilor rămași fără grija părintească, de și în cazul dvs se prezumă că tatăl poate purta de grija acestuia... mai detaliat și poartă.

16 may 2019