As dori sa plec peste hotare cu sora mai mica de 10 ani

01 august 2018 15

Buna ziua. As dori sa plec peste hotare cu sora mai mica de 10 ani. Am nevoie de procura din partea mamei sau a tatalui? Sau daca am procura din partea mamei, o pot lua peste hotare?

Lawyer comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Conform normei legale, actual, la plecarea pe termen scurt peste hotare, nu este nevoie de acordul ambilor părinți, unul deja este deajuns.
Pentru a fi ferm convins, accesați informații de la poliția de frontieră, sunt foarte receptivi la acest capitol, o să fiți convinși sută la sută.

02 august 2018