As dori sa stiu daca, in caz de divort, sotul are vreun drept la imobilul in care am locuit, daca acesta este scris pe numele mamei mele

29 january 2020 128

Bună! Divortez de soțul meu si as dori sa stiu daca casa in care locuim se imparte la doi, daca aceasta este scrisa pe numele mamei mele. În timpul căsătoriei am construit o anexă împreună pe terenul mamei mele. As dori sa stiu daca el are vreun drept acolo.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bun
Drept asupra bunurilor apare doar in cazul obținerii acestora în timpul căsătoriei, daca bunul aparține mamei, soțul nu are careva drepturi.
În partea ce ține de careva investiții, acesta urmează să probeze, fiind în drept la compensare, cu condiția că proprietarul a oferit acordul de a fi efectuate îmbunătățirea.

30 january 2020