As putea cere divort asa ca sa ramana copilul la mine fara sa aiba dreptul el sa il vada?

20 july 2017 62

Vreau sa divortez de sotul meu, insa avem un copil de 1an, el lucreaza in taxi oficial, eu nu. As putea cere divort asa ca sa ramana copilul la mine fara sa aiba dreptul el sa il vada? Ajutati-ma cu un sfat va rog. Mentionez ca familia mea e gata sa ma ajute.

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Advocate

Doar daca e decazut din drepturi , insa chiar si atunci se permit intrevederile ! Nu puteti limita drepturile parintesti , urmind doar prin Decizia Directiei Protectiei al Dr Copilului sa fie stabilit graficul de intrevederi !

20 july 2017
Alina Gaja
  • Legal consultant

Salutare, Tanea!

În primul rînd vreau să vă spun că datorită existenței în familie a copilului minor, căsătoria va fi desfăcută de instanța de judecată. În acest proces, instanța va soluționa problema stabilirii cu care dintre părinți copilul va locui după divorț și care dintre părinți va plăti pensia de întreținere... mai detaliat a copilului minor. Aici instața va ține cont de mai mulți factori, ca interesul copilului și posibilitățile fiecărui părinte de a acorda copilului o creștere și educație cuvenită.

Tocmai din acest motiv, rezonabil ar fi să ajungeți la un numitor comun cu soțul privind aceste probleme și să încheiați un acord, pe care îl prezentați ulterior instanței. Nu uitați că dacă tatăl copilului dorește ca acesta să domicilieze cu el după divorț, instanța îi poate acorda acest drept.

Cu referire la întrebarea dacă este posibil ca tatăl să nu vadă copilul deloc, acest lucru este contrar legii.

Succes!

26 july 2017