As vrea sa stiu daca pot fi angajata oficial daca am fost eliberata pe articol

20 may 2020 44

Buna ziua. Acum jumatate de an am fost concediata de la serviciu pe articol din motiv ca am fost absenta de la serviciu mai mult de 4 ore fara a prezenta un motiv. Acest lucru poate influenta decizia altor angajatori de a-mi refuza angajarea oficiala?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Decizia le aparține ultimilor, temeiul de concediere este doar un factor la care aceștia vor atrage atentia și se vor gîndi asupra angajării dvs.

20 may 2020
Iulia Furtuna
  • Advocate

Nu. Mai mult, carnetele de munca (in care se indicau motivele eliberarii din serviciu) au fost anulate si nu se depun la noul angajator.

22 may 2020