Asigurare medicala

13 may 2022 88

Buna ziua! Daca sunt angajat in doua locuri, trebuie sa mi se retina prima pentru asigurare medicala din ambele salarii? La al doilea loc de muncă lucrez prin cumul.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Sandu.

Primele de asigurare medicală se urmăresc și se rețin după aceleași reguli ca și impozitele fiscale, primele de asigurare socială. Deci, nu este admisibilă impozitarea dublă. Or, Dvs. nu primiți dublul serviciilor. Urmează să vă adresați la CNAM pentru a înlătura această situație și să discutați care din... mai detaliat angajatori să achite aceste prime.

14 may 2022