Asistenta sociala

27 september 2019 11

Buna ziua. Locuiesc si lucrez in Chisinau, iar tatal meu in varsta de 88 de ani locuieste intr-un sat din raionul Ocnita. Poate tata sa beneficieze de asistenta sociala la domiciliu? Multumesc.

Jurist comments 1

Olesea Harti
  • Paralegal

Bună ziua!
Dvs probabil vă referiți la serviciul deservire socială la domiciliu”. Acest serviciu este prestat persoanelor în etate sau persoanelor cu grad de dizabilitate lipsite de suport din partea rudelor/familie.Dacă aceste persoane au copii sau alte rude care le oferă sprijin nu pot beneficia de serviciile lucrătorilor sociali.
Dat fiind... mai detaliat faptul că conform prevederilor Codului Familiei, copii au obligația de ava grijă/îngriji de părinți, tatăl DVS nu pot beneficia de serviciile lucrătorilor sociali.
În cazul în care Dvs sau alți frați/surori, sunt în incapacitate de oferi suport părintelui, (dacă aveți la îngrijire un copil pînă la 2 ani, sau sunteți persoană cu grad de dizabilitate, sau persoană în etate), la prezentarea actelor justificative, tatăl Dvs poate fi inclus în serviciul ”Deservire socială la domiciliu”. Mai multe detalii la acest subiect puteți afla contactând Direcția asistență socială din raza domiciliului tatălui Dvs.
Succese.

01 october 2019