Asociatie locatari

03 august 2018 541

Buna. Vreau sa cunosc mai multe despre asociatia pentru intretinerea blocului locativ. Unde pot sa gasesc informatii despre inregistrarea asociatiei, functionare etc. Poate fi fondatorul asociatiei o persoana neutra care nu locuieste in blocul locativ respectiv? O alta asociatie poate presta servicii legate de bloc sau nu?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Toată informația utilă pentru dvs o găsiți în legea cu privire la condominiul în fondul locativ, în special începând cu capitolul IV.
Legea => ( http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744 )

04 august 2018