Atac asupra persoanei

26 march 2019 48

Salut! Am o intrebare. Aproximativ cu 1 an in urma am fost agresat de catre un coleg de clasa si am depus plangere la politie. Acum decurge procesul de judecata. Am suferit mai multe rani (buza superioara a fost penetrata, ulterior a fost cusuta si acum am semn), am fost internat in spital, dar tratamentul a fost gratis din cauza ca am avut polita de asigurare. De asemenea, hainele au fost rupte, dar cand am mentionat acest lucru, avocatul inculpatului a cerut cecuri (atat pentru haine cat si pentru medicamentele pe care le-am cumparat dupa externare), dar cecurile nu s-au pastrat.
Acum constientizez ca unica suma de bani pe care pot sa o primesc este pentru daune morale, dar nu stiu ce suma rezonabila sa cer (inculpatul a declarat ca e minor, la fel ca mine si nu are surse de venit). Ce parere aveti?
P.S: Mentionez ca nu am avocat si persoana care imi apara interesul este un reprezentat legal care nu detine cunostinte in domeniul dat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Vasile,
Solicitați instanței de judecată ca aceasta să solicite desemnarea unui avocat din oficiu pentru Dvs. iar acesta să formuleze o acțiune civilă în interesul dvs.
Prezentati instanței prescripțiile medicale pentru medicamentele necesare după externare iar ulterior faceți interpelare la diverse farmacii sa va comunice prețul acelor medicamente la data când... mai detaliat le-ați administrat.
Exact același lucru poate fi făcut în ceea ce privește prețul hainelor.

Succes.

27 march 2019