Obligarea părintelui aflat peste hotare să achite pensia alimentară

02 february 2021 49

Bună ziua. Copilul a rămas cu mine (tatăl), iar mama acestuia este în Italia, nu ținem legătura de ceva timp. Deși există o hotărâre pentru plata pensiei alimentare, mama copilului se eschivează de la plată. Ea deține și cetățenia României. O putem trage la răspundere peste hotare?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna dl. Veaceslav, da se poate dacă între țările noastre este semnată Convenția de acordare servicilor juridice pe chestii civile.

03 february 2021