Au dreptul inspectorii de patrulare din RM sa retina si sa suspende un permis de conducere emis de un alt stat?

26 june 2019 62

Buna ziua! Au dreptul inspectorii de patrulare din RM sa retina si sa suspende un permis de conducere emis de un alt stat, pentru incalcari de circulatie rutiera minore? Merci anticipat pentru raspuns. P.S. daca se poate sa indicati legea si articolul aplicabil.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Permisul de conducere poate fi retras doar pentru anumite contravenții rutiere și penale și acest fapt fiind posibil doar de către instanța de judecată la solicitarea organului de poliție chiar daca permisul este emis de un alt stat.

În ordonanța de ridicare a permisului urma să vă comunice motivul pentru... mai detaliat a vă putea spune dacă erau în drept sau nu.

26 june 2019