Au trecut 7 ani de cand un apartament nu are stapan

01 july 2018 1086

La noi in bloc locativ exista Asociatie de Coproprietari in Condomeniu, iar eu sunt presedintele asociatiei. Avem in bloc un apartament si au trecut 7 ani de cand a murit proprietarul si nu este scris pe nimeni deoarece toate rudele sunt decedate. Dati-mi, va rog, un sfat: ce drepturi avem asupra acestui apartament?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Ștefania,
Nu aveți nici un drept asupra bunului, informați Direcția Generală Administrare Financiară din raza unde se află bunul a Serviciul Fiscal de Stat.
Potrivit legislației RM și anume la articolul 1515 Cod civil - "Trecerea bunurilor fără succesor în proprietatea statului" sunt prevăzute următoarele:
(1)... mai detaliat Patrimoniul succesoral trece în proprietatea statului în baza dreptului de moştenire asupra unui patrimoniu vacant dacă nu există nici succesori testamentari, nici legali sau dacă nici unul din succesori nu a acceptat succesiunea, sau dacă toţi succesorii sînt privaţi de dreptul la succesiune.
(2) Statul intră în posesiunea patrimoniului succesoral prin eliberarea unui certificat de succesiune vacantă.
(3) Ordinea moştenirii şi evidenţa patrimoniului succesoral vacant, precum şi transmiterea acestuia în proprietatea statului, se stabilesc prin lege.

01 july 2018