Au zis ca am dosar penal

07 march 2019 40

Buna ziua. Ajutati-ma va rog! Eu ma aflu in Israel, sunt aici casatorita si am depus la pasaport la ambasada, dar am primit refuz din Moldova - au zis ca am dosar penal (mi-au dat numarul dosarului). Cum pot sa stiu ce dosar penal am? Va multumesc!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Urmeaza sa va prezentați personal sau prin reprezentant la organul de urmarire penală sau judecatorie pentru a obține informațiile cuvenite.

08 march 2019
  • Legal consultant

D-na Elena, posibel DVS aveți probleme la locul de trai, cu cauza penală. În așa caz DVS trebue să depuneți o cerere în adresa procuraturii al raionului, unde aveți viza ședere, pentru a verifica dacă există un așa dosar penal în privința DVS, în cere indicați nr. cauzei penale. Procurorul... mai detaliat timp de o lună trebue să vă comunice despre soarta cauzei penale, adica la ce stadie se găsește.

17 march 2019