Automobil cu numere straine

02 november 2020 1217

Buna ziua. Detin un automobil cu numere straine (Lituania) adusa in tara in octombrie 2019. Din cauza pandemiei nu am scos-o din tara la 180 zile. Pe 27.10.20 m-a oprit politia de frontiera, am fost amendati si automobilul a fost retinut in vama. Sunt obligat sa scot automobilul daca este instituita starea de urgenta? Nu pot trece vama in Romania cu pasaport biometric.

Jurist comments 1

  • Advocate

Starea de urgență a fost instituită prin acte specifice care au prevăzut printre altele și suspendarea termenelor.
Dvs. puteți ieși din țară cu pașaport biometric, cu argumentarea corespunzătoare a motivelor.

11 november 2020