Automobil cu numere straine la dezmembrare

26 december 2018 294

Buna ziua. Am o masina cu nr. straine (13 ani), pe care am adus-o in tara recent, care nu a trecut limita de 180 zile si eu vreau sa o dau la dezmembrare. Care vor fi urmatoarele actiuni legale ale mele si cam ce cheltuieli voi suporta, ca sa nu am pe viitor absolut nici o problema in aceasta privinta? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
După ce va trece termenul de 180 zile, veți fi obligat sa scoateti din tara mașina. Daca aceasta va fi data la dezmembrare, veti fi sanctionat contraventional (amenda) si puteti fi obligat sa achitati contravaloarea masinii.

26 december 2018