Automobil inmatriculat in Romania

08 july 2018 20

Buna ziua ! Am in folosinta un automobil inregistrat in Romania, pe numele fiicei mele. Vreau sa circul pe teritoriu R. Moldova cu ea, cel putin 3 ani. Detin buletin si permis romanesc. Masina a fost introdusa in tara pe 23 februarie 2018. 180 zile se achita 85 euro, inca 180 zile se achita 180 euro. Total 360 zile. Pana aici imi este clar. Dar mai departe nu pot intelege, cele 5-6 zile pana la sfarsit de an calendaristic, cum se achita? Si perioada de mai departe, cand incepe un nou an calendaristic, cum se achita? La fel, 180 zile - 85 euro +180 zile - 180? Va rog, daca puteti sa-mi dati un raspuns mai clar. Multumesc!

Jurist comments 2

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna Vladimir. E simplu. Se achită alți 180 euro în ziua expirării anterioarei achitări. Acele 5-6 zile vor fi în cadrul total de 180 zile.

11 july 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
Vedeți și prevederile Codului contravențional la acest capitol:

Articolul 287/3. Încălcarea regulilor privind vinieta
(1) Aflarea pe teritoriul Republicii Moldova a vehiculului neînmatriculat în Republica Moldova, clasificat la poziţia tarifară 8703, şi a remorcii ataşate la acesta, clasificată la poziţia tarifară 8716, fără certificatul ce... mai detaliat atestă achitarea vinietei pentru o perioadă mai mică de 7 zile
se sancţionează cu amendă de la 45 la 60 de unităţi convenţionale.
(2) Aflarea pe teritoriul Republicii Moldova a vehiculului neînmatriculat în Republica Moldova, clasificat la poziţia tarifară 8703, şi a remorcii ataşate la acesta, clasificată la poziţia tarifară 8716, fără certificatul ce atestă achitarea vinietei pentru o perioadă mai mare de 7 zile
se sancţionează cu amendă de la 60 la 78 de unităţi convenţionale.
(3) Săvîrşirea repetată, în cursul aceluiaşi an calendaristic, a contravenţiei prevăzute la alin. (1) de către o persoană sancţionată deja pentru această contravenţie
se sancţionează cu amendă de la 60 la 78 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
(4) Săvîrşirea repetată, în cursul aceluiaşi an calendaristic, a contravenţiei prevăzute la alin. (2) de către o persoană sancţionată deja pentru această contravenţie
se sancţionează cu amendă de la 72 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 120 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
(5) Aplicarea şi executarea sancţiunii contravenţionale nu absolvă contravenientul de executarea obligaţiei pentru a cărei neîndeplinire a fost aplicată. În acest caz, contravenientul achită vinieta conform anexei nr. 21 la titlul IX din Codul fiscal, inclusiv în mărimea stabilită pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile, precum și pentru perioadele incomplete ce urmează după primele 180 de zile.

11 july 2018