Automobil plasat sub sechestru

19 december 2022 182

Buna ziua. Automobilul meu este plasat sub sechestru. Daca ma opreste politia si afla ca exista sechestru plasat pe automobil, care vor fi actiunile agentilor? Mersi mult.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Alexandru.

Aplicarea sechestrului pe automobilul dumneavoastră este o măsură de asigurare care vă limitează dreptul de dispoziție asupra acestuia (dreptul de a înstrăina bunul) însă nu vă privează dreptul de posesie și folosință.
Nu va urma nici o consecință dacă veți fi oprit de poliție în această situație, desigur dacă... mai detaliat nu ați încălcat reculile de circulație rutieră.
Pentru a fi reținut automobilul dumneavoastră, executorul trebuie să dispună anunţarea în căutare şi reţinerea mijlocului de transport.

Mai jos vedeți prevederile Codului de executare al RM relevante:

Articolul 22. Drepturile şi obligaţiile executorului judecătoresc
(1) Executorul judecătoresc este în drept:
n) să aplice în regim on-line măsuri asigurătorii;
w) să dispună anunţarea în căutare şi reţinerea mijloacelor de transport, să identifice bunurile debitorului;

Articolul 63. Măsurile de asigurare a executării documentului executoriu aplicate de către executorul judecătoresc
(1) În scopul asigurării executării eficiente a documentului executoriu, odată cu intentarea procedurii de executare şi pe tot parcursul acesteia, executorul judecătoresc este în drept să aplice măsuri de asigurare a executării documentului executoriu în măsura în care acestea au o legătură cauzală directă cu dispozitivul documentului executoriu sau rezultă direct din acesta, după cum urmează:
a) să aplice sechestru pe mijloacele băneşti sau pe bunurile debitorului;

Articolul 72. Căutarea debitorului şi a bunurilor sale
(5) Mijloacele de transport sînt declarate în căutare de executorul judecătoresc prin emiterea unei încheieri. În temeiul încheierii de declarare în căutare a mijlocului de transport, posesorul acestuia poate fi înlăturat de la conducere de către colaboratorii organului afacerilor interne, iar mijlocul de transport poate fi reţinut pe un termen de pînă la 3 zile lucrătoare de la comunicarea faptului reţinerii, la expirarea căruia mijlocul de transport este restituit proprietarului sau posesorului legal, după caz.

19 december 2022
  • Legal consultant

Noroc Alexandru, corect v-a orientat colegul meu dl. Serghie, dar să ai în vedere agentul constator o să vă rețină a/m, dacă în încheire este stipulat așa ceva, inclusiv reținerea a/m.

20 december 2022