Vrem sa modificam o casa batraneasca

01 april 2021 18

Avem cumparata o casa batrineasca, pe care vrem sa o modificam, sa anexam niste camere. Cum sa procedam ca sa fie legal? Care sunt procedurile care trebuie respectate? Actele sunt pe numele sotului.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
urmează să va adresați la primărie pentru obținerea actelor de autorizare, certificat de urbanism și ulterior autorizația de construcți/reconstrucție ... ., veți avea nevoie de un proiect și de specialiști cum ar fi de exemplu șef de șantier .. pentru ca la final să fie posibil întocmirea actului de dare... mai detaliat în exploatare și astfel înregistrarea la cadastru, contrar, se va considera construcția ca fiind una ilegală și cadastru nu va înregistra modificările, iar primăria va fi în drept să solicite demolarea cît și sancționarea pentru ridicarea unor construcții neautorizate.

01 april 2021