Avem o casă, dar nu avem niciun fel de acte

26 september 2022 92

Bună ziua. Vreau să divorțez. Avem o casă, dar nu avem niciun fel de acte pe casă, care nici nu este înregistrată la primărie. Cum pot să recuperez investițiile făcute în această casă?

Jurist comments 2

  • Advocate trainee
  • Other violations

Bună ziua! Propun inițial să înregistrați dreptul de proprietate asupra casei, iar ulterior să partajați bunul.
Pentru mai multe detalii apelați: 060271420

27 september 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
o altă variantă este de a face un raport de evaluare a construcției, atît timp cît este pornită în timpul căsătoriei este un bun comun, astfel, vă revine 1/2 cotă parte.
Cele enunțate reprezintă doar o ipoteză reieșind din datele generale oferite, la concret urmează de studiat actele ce le dețineți... mai detaliat pentru o soluție mai amplă, dat fiind faptul că o dare în exploatare iar este o procedură costisitoare, inclusiv înregistrarea, astfel vă apreciați de moment ce și cui îii revine, ca să știți dacă se merită alte investiții.

27 september 2022