Avem probleme cu vecinii din apartament

03 april 2018 89

Traiesc intr-un apartament comun: 2 camere sunt ale mele, iar 1 este a vecinului. Holul, bucataria si baia este spatiu comun, mai este si o debara in hol de care se foloseste doar vecinul, este sub lacat. In 2008 mi-am instalat contoare la gaz si apa din banii proprii si factura se impartea la mine 2 persoane, la el 1. De o perioada lunga la el traiesc 2 persoane, dar factura in continuare vine pe 1. La mine s-au marit cheltuielile la apa si gaz. Ei au cumparat camera in 2015. Fostul stapin i-a indicat in contract de vanzare ca are acces la toate comunicatiile. APLP imi spune sa-i opresc apa, ca in fiecare factura la apa le scriu sa-si instaleze contor, care cerere este ignorata. Pentru a instala un contor la gaz le trebuie acordul meu eu nu vreau sa le dau pana nu-mi achita cheltuielile facute pana acum. Ei apa calda nu au si totul este incalzit la plita, eu am boiler. Vreau sa stiu: a avut dreptul fostul proprietar sa vanda fara acordul meu toate conectiunile. Pot sa-mi recuperez cumva cheltuielile pe facturi? Din 2015 ei nu au investit nimic in ap., m-au dat la politie ca-i incurca masa mea la bucatarie si asa continua mai departe cu plangeri.

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Advocate

Irina, sunt cam multe probleme in ceea ce spuneti. Iata citeva sfaturi: Faptul ca nu le dati acordul la instalarea unui contor separat nu neaparat sa fie in favoarea Dumneavoastra. Din contra, ati putea utiliza aceasta in calitate de argument ca calculul anterior nu a fost corect. Pentru serviciile care... mai detaliat le platiti in contul altor persoane (celor care traiesc cu vecinul) ar fi necesar sa va adresati instanta de judecata.

03 april 2018