Avocat stagiar

13 november 2019 94

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, un avocat stagiar are voie sa lucre la un dosar penal?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Depinde ce avem în vedere prin a lucra! Or, avocatul stagiar ar putea acorda consultanță, însă, fără dreptul de a reprezenta persoana la etapa de urmărire penală sau în instanțele de judecată.
Codul de Procedură Penală operează cu sintagma de „apărător” pe care-l definește drept avocat potrivit prevederilor art. 27... mai detaliat alin. (2).
De altfel, pe tot parcursul textului său în CPP veți regăsit doar sintagma de apărător (acesta fiind avocatul persoanei învinuite) și avocat avându-se în vedere avocații care reprezintă alți participanți în cauza penală.
Reprezentarea de către un avocat stagiar într-o cauză penală ar constitui o abatere disciplinară gravă fapt care, duce la încetarea calității de avocat stagiar.

13 november 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Este o intrebare foarte buna, care merita sa fie pusa in discutie in cadrul organelor profesionale de decizie.

Legea cu privire la avocatura prevede la art. 15 alin. (3): Avocatului stagiar i se permite să acorde, contra plată, asistenţă juridică clientului în cadrul judecătoriilor, curţilor de apel... mai detaliat şi autorităţilor publice.

Nici pomina de interdictie in aceasta norma.

Interdictia apare abia in art. 17 (3) din Statutul profesiei de avocat: Avocatul stagiar poate acorda, contra plată, asistenţă juridică clientului în cadrul judecătoriilor, curţilor de apel şi autorităţilor publice, cu excepţia asistenţei pe cauzele penale şi contravenţionale.

Este indiscutabil faptul ca Statutul este un act inferior Legii.

Actul normativ subordonat legii nu poate sa exceada cadrul legal in temeiul caruia acel act normativ a fost emis - asta e la fel de indiscutabil.

Dupa mine, art. 17 alin. (3) din Statutul profesiei de avocat, este ilegal in fond, fiind emis contrar prevederilor legii, in partea ce tine de interdictia de reprezentare pe cauze penale si contraventionale.

In ceea ce priveste aluziile avocatului precum ca reprezentarea intereselor unui client in cauze penale de catre avocatul stagiar, ar constitui o abatere “grava”, care ar duce la INCETAREA calitatii de avocat stagiar - nimic mai fals.

***Apropos, art. 17 (3) din Statutul profesiei de avocat, este tare tare interpretabil. Ce inseamna “cu exceptia asistentei pe cauze penale si contraventionale”? Adica av. stagiar poate sa reprezinte in judecatorii si in apel - pe civile, Cu exceptia cauzelor penale si contraventionale, in care poate reprezenta si la CSJ?
De ce nu ar putea fi interpretata anume asa aceasta exceptie?

13 november 2019