Avocatul cere un onorariu foarte mare

21 february 2021 56

Avocatul cere un onorariu foarte mare pentru a-mi apara interesele intr-un dosar penal care nu e pe omor sau alta infractiune desosebit de grava. Unde ma pot consulta cu cineva in privinta onorariului si infractiunii? El promite ca va face astfel incat procurolul sa nu atace hotararea la Curtea de Apel, iar cei care au avut de suferit pagube materiale si au pretentii (3 persoane) - sa nu depuna actiunea civila. Este in drept avocatul sa promita asa ceva? Daca promisiunea lui nu se materializeaza, am dreptul sa cer bani inapoi?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna f-na Elena, vă propun să fugiși, să fugiți de un așa avocat. Acest avocat e un escroc, pe banii DVS el o să vă hotărască problema DVS, solicitați un avocat din oficiu ( mun. Chișinău, str. A./ Ruso 1 ). Dacă avocatul umslă cu chi-chi michi, acesta nu e... mai detaliat avocat. V-a fi greu să vă întoarceți banii, el o să aibă motiv, că a lucrat, dar nu s-a primit, nu-i normal, fiți atentă. În afară de contract, care v-a fi încheiat cu el, mai ceriți o recipisă, precum că el a luat de la DVS suma de bani cu indicare termenului de întoarcere a banilor, în așa caz eu vă garantez, că avocatul o să vă refuze de servicile sale.

24 february 2021