Bani imprumutati fara intocmirea vreunui act

01 october 2019 76

Buna ziua. Acum cateva luni in urma am imprumutat o suma mare de bani unei persoane. Nu am facut niciun act la notar, nu am nimic sa confirme ca eu i-am imprumutat bani. Acum imi spune ca nu are sa mi-i intoarca, dar eu am nevoie urgent de ei. Cum actionez eu in asa situatie?
Aceleiasi persoane i-am dat comanda sa imi faca o oglinda mare, am achitat 200 euro, peste o saptamana i-am intors-o inapoi pentru ca nu era calitativa, banii nu mi i-a intors si oglinda la fel. Mentionez ca aceasta persoana nu lucreaza legal si am doar poza buletinului sau. Ce pot face? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
În lipsa confirmării transmiterii unei sume de bani ca împrumut sau pentru executarea unor lucrări, nu aveți șanse să restituți banii, cu excepția incercării obținerii de confirmări prin șiretlicuri.

01 october 2019