Bani prin notar

08 november 2018 302

Buna ziua. Lucrez la o firma de materiale de constructii in functie de depozitar de 3 ani. Cu o jumatate de an in urma, avand nevoie de bani, m-am adresat la director sa-mi imprumute bani prin notar pe un termen de 18 luni. Acum vreau sa ma concediez de la firma si dumnealui spune sa-i intorc toata suma. Poate asa sa faca daca contractul la notar este sa achit in 18 luni, fara conditia de a lucra la el?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Atît timp cît ați încheiat un contract de împrumut pe perioadă determinată, împrumutătorul nu e în drept de a solicita restituirea împrumutului mai devreme, sigur că sunt excepții dar la cazul d-stră nu se referă.
Astfel vă puteți elibera din servici în regim normal, și sigur la expirarea termenului prevăzut... mai detaliat să restituiți banii.

08 november 2018