Banii de la debitor

03 april 2019 37

Salut. In rezultatul unui proces de judecata, eu trebuie sa incasez o anumita suma de bani. Debitorul este de acord sa mi-o plateasca prin intermediul bancii (pentru a nu achita procent la executor). Este posibila asa metoda de achitare a datoriei? Sau totusi trebuie incasata prin intermediul executorului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Alexandru,

Sigur este posibilă și această metodă.

Totuși, riscul de expirare a termenului de prescripție și de înstrăinare a bunurilor de către debitor vi-l asumați Dvs. în cazul în care acesta se eschivează de la executarea hotărârii.

03 april 2019