Beat la volan cu copil minor în mașină

25 april 2023 39

Bună ziua. Mama a încredințat fiica minoră bunicului, iar acesta a condus în stare de ebrietate cu nepoata în mașină? S-ar părea că această situație s-a repetat de mai multe ori. Care este pedeapsa în așa caz? Unde se poate apela pentru a-i trage la răspundere pe cei vinovați și a preveni repetarea unor astfel de situații periculoase pentru copil?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Cristina.
Conducerea în stare de ebrietate în dependență de concentrația de alcool se sancționează contravențional sau penal.
Vă puteți adresa la poliție, doar că constatarea urmează a fi făcută în flagrant.
Codul contravențional prevede:
Articolul 233. Conducerea vehiculului sub influenţa alcoolului ori în stare

... mai detaliat de ebrietate produsă de alcool, predarea conducerii lui către

o persoană care se află sub influenţa alcoolului ori în stare

de ebrietate produsă de alcool sau de alte substanţe

(1) Conducerea vehiculului de către o persoană care se află sub influenţa alcoolului ori în stare de ebrietate produsă de alcool ce depăşeşte gradul maxim admisibil stabilit de lege, dacă fapta nu constituie infracţiune,

se sancţionează cu amendă de la 350 la 500 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la 1 an.

Codul penal prevede:
Articolul 2641. Conducerea mijlocului de transport în stare

de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau

în stare de ebrietate produsă de alte substanţe

(1) Conducerea mijlocului de transport de către o persoană care se află în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante şi/sau de alte substanţe cu efecte similar

se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

25 april 2023