Beneficiaza de amnistie?

12 january 2022 105

Buna ziua! O persoana a fost condamnata pentru 2 infractiuni (art. 145 (2) (e) si art. 290 (1) Cod penal) la 11 ani de inchisoare. Poate persoana in cauza beneficia de amnistie? Daca da, cu cat i se va reduce pedeapsa? Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua! Actul de amnistie nu se va aplica asupra acestei persoane, însă va fi posibil de solicitat reducerea cu o cincime din pedeapsă stabilită, adică undeva cu 2 ani 2 luni

13 january 2022