A fost blocat cardul pe care primesc indemnizatia copilului

08 february 2021 31

Buna ziua. Am un credit pe care nu l-am rambursat la timp. A avut loc judecata, executorul mi-a blocat cardul social al copilului. I-am solicitat in scris executorului sa-l deblocheze, am prezentat extrasul de cont de la banca. Am cazut de comun acord sa sune creditorii ca sa achit lunar cate putin din suma datorata. Creditorii au refuzat, ei vor toata suma si executorul ma trimite la ei sa negociez. Eu nu am de unde sa intorc toata suma odata. Executorul, prin urmare, nu imi deblocheaza cardul. Va rog mult, un sfat ce sa fac, indemnizatia este unica mea sursa de venit la moment. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
cît șine de cardul în cauză, executorul urma sa deblocheze, ori banii sunt preconizați pentru creșterea copilului, depuneți o plingere scrisă la ministerul justiției și una la Uniunea executorilor judecatorești.
Ambele instituții au organe de control al activității executorilor astfel posibil să obțineț deblocarea, la cerere anexați inscrisurile care confirmă faptul... mai detaliat că ați informat executorul despre destinaia cardului.

09 february 2021