Blocarea banilor in cont pana la inregistrarea la cadastru a contractului de vanzare-cumparare

30 march 2022 102

Buna ziua. Dorim sa vindem apartamentul. Cumparatorul nu are toata suma si a cerut de la banca un credit ipotecar pentru procurarea aparamentului. Semnarea contractului de vanzare-cumparare este planificat intr-o zi de vineri. Din cate am inteles banca va transfera banii, dar ei vor fi blocati pana nu se va inregistra la cadastru contractul de vanzare-cumparare, adica cel devreme luni. Sunt careva riscuri ca noi sa nu primim banii de la banca dupa inregistrarea contractului la cadastru? Poate sa apara careva riscuri de vineri pana luni si noi sa nu primim banii? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna maria, examinați contractul de cadastrare a creditului cu banca, așa ceva trebuie să fie stipulat în contract, dacă nu este prevăzut înseamnă ați fost dusă în eroare.Ca atare perioada de sâmbăta, duminică nu schimbă nimica, în perioada dată bănicile nu activează și nu merge niciun transfer de bani.

01 april 2022
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Maria!

Pentru a vă asigura că veți primi banii este necesar să prevedeți în contract că acesta este încheiat sub rezerva proprietății până la achitarea integrală a prețului de către cumpărător sau bancă, în dependență de la cine vin vanii.

Astfel, când vânzătorul primește toți banii eliberează o declarație notarială că... mai detaliat a încasat toată suma, iar cumpărătorul prezintă această declarație la Agenția Servicii Publice, care va radia grevarea respectivă.

Succes.

01 april 2022