Blocarea intenționată a automobilului în curte

30 december 2021 78

Bună ziua. În curtea blocului sunt șoferi care își atribuie abuziv locuri de parcare, iar când cineva parchează în acele locuri ei blochează intenționat automobilul. Dacă sun la 112, există sancțiune pentru așa ceva?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Articolul 238 alin.(2) din Codul Contravnțional prevede: Staţionarea sau parcarea în locuri interzise se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.

01 january 2022