Bonurile

06 december 2018 57

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog: părinți au bonuri și vor sa le treacă pe numele meu (să le cadoneze) de la fabrica care le-au dat, mi-au dat un număr de telefon pe care am sunat și mi s-a spus să achit 850 lei ca să le treacă + serviciile care le ofera. Eu pot sa ma adresez la alt notar, sau care e procedura (părinții nu pot sa se deplaseze la notar)?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Tatiana,

Dacă ne referim la donarea bunurilor imobile, țin sa menționez că actul juridic(contractul) trebuie autentificat notarial altfel ca și cum nu a existat niciodată acel contract.
Puteți apela la serviciile oricărui notar, însă pentru faptul ca acesta se deplasează la domiciliul părții veți suporta cheltuielile aferente, iar prețul posibil să... mai detaliat fie puțin mai mare.

06 december 2018