Bugetul administrației locale

01 november 2019 25

Bună ziua. La ce detalii din bugetul de la primăria satului poate avea acces un cetățean? În procesul verbal de la adunarea consilierilor sunt doar câteva rânduri, m-ar interesa detalii. Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Constantin.

Legea finanţelor publice şi responsabilităţii bugetar-fiscale prevede că bugetele aprobate şi rapoartele privind executarea lor se fac publice.

Totodată, proiectele de acte normative în domeniul finanţelor publice se supun consultării publice, iar bugetele se elaborează, se aprobă şi se administrează în mod transparent, având la bază:
a) procesul bugetar, bazat pe... mai detaliat un calendar bugetar şi pe proceduri transparente;
b) roluri şi responsabilităţi bine definite în procesul bugetar;
c) informaţie bugetară cuprinzătoare, elaborată şi prezentată publicului într-o manieră clară şi accesibilă.

Vedeți art. 12 din lege: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121242&lang=ro

03 july 2020