Am depășit termenul de ședere în România și mi-au pus interdicție

13 april 2021 20

Bună. Sunt căsătorita cu cetățean român, am certificat de căsătorie românesc. Am depășit termenul de ședere în România și mi-au pus interdicție. Unde pot apela dacă vreau să mă întorc la soț în România?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Pentru scoaterea interdicției puteți apela la ambasada României aflată in RM cu o cerere bine argumentata deoarece interdicția de jure va fost aplicată legal.

Prin urmare in cerere indicați ca soțul Dvs este cetățean Ro și se afla in România iar încălcarea a avut loc la fel și-n acest considerent,... mai detaliat pentru a va consolida poziția mai adăugați ca intenționați sa va faceți permis de ședere iar din cauza interdicției sunteți in imposibilitatea și prin urmare va sunt afectate și relațiile familia odată ce nu puteți duce un trai comun.

14 april 2021