Cati bani poate bloca un executor pe cardul salarial?

31 january 2021 32

Buna! Cati bani poate bloca un executor pe cardul salarial? Are dreptul sa blocheze toata suma din cont?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu, este o practică toxică folosită decătre aceștia or în baza unui titlu executoriu poate fi reținut doar 20 % din salariu ci nicidecum blocarea integrală a acestuia, iar în baza la doua sau mai multe titluri 50 %.

Prin urmare, urmează de adresat o cerere către executorul judecătoresc cu... mai detaliat solicitarea de a scoate sechestrul aplicat cu trimitere la normele legale pertinente și de anexat un extras prin care se face dovada că acesta este card salarial (de obicei se obține de la locul de muncă)

01 february 2021