Imprumutatul nu intoarce banii

19 may 2021 33

Buna ziua. Am dat cu imprumut o sumă de bani, iar imprumutatul mi-a lăsat recipisa scrisa de mana si copia buletinului sau. Imprumutatul nu a intors suma imprumutata, dar pretinde că mi-a dat banii si ca a rămas sa-mi intoarca doar 150 €. Cum sa procedez in acest caz? Cum pot dovedi că nu am primit banii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Proba faptului că banii au fost restituiți urmează să o facà persoana care a împrumutat suma.
Daca nu se clarifica situația, puteți inainta o notificare de plată iar ulterior sa îl acționați in instanță pe tru intreaga sumă.

20 may 2021