În permisul de conducere am 3 restricții

15 june 2020 515

Buna ziua. Doresc o consultatie in legatura cu următoarea întrebare: în permisul de conducere am 3 restricții (05.01, 05.02, 05.04), nu înțeleg și nu găsesc ce înseamnă ele. Mă poate ajuta cineva sa obțin o sursa? Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Aveti careva probleme medicale?

Codul 05 presupune conducere cu restrictie di conditii medicale.
Restrictia la calatoria pe timpul zilei are codul 05.01, codul 05.02 restrictioneaza calatoria pe o anumita raza de la locul de resedinta al titularului sau doar in interiorul unui oras, in perimetrul unei regiuni, codul 05.03 vizeaza conducerea fara... mai detaliat pasageri in habitaclul autovehiculului,
05.04 Restricţie de utilizare în timpul deplasării a unei viteze mai mici sau egale cu .......... km/h
iar codul 05.05 permite conducerea doar atunci cand soferul este insotit de un titular de permis de conducere

15 june 2020