Executorul mi-a extras tot salariul de pe card

07 april 2021 62

Bună ziua. De când executorul judecătoresc are dreptul să extragă bani de pe card fără să mă anunțe? Și cât anume poate extrage?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

De fapt executorul este și gura persoana abilitata de a va retrage banii de pe card.

In acest context urmează sa va fie adusă la cunoștința prin încheierea despre aplicarea măsurii asiguratorii.

Dacă se afla spre executare doar un titlu executoriu atunci are dreptul doar 20 % sa retina din... mai detaliat salariu, in practica aceștia rețin tot salariul integral deoarece debitorul urmează sa demonstreze ca este card salarial și sa solicite prin cerere urmărirea mijloacelor banesti potrivit normelor legale.

09 april 2021