Mostenire prin testament

09 april 2021 35

Buna ziua. Dupa moartea fratelui am primit un testament pe averea lui (casa), insa pana in prezent nu am facut nimic ca sa preiau mostenirea. Pot acum sa intru in posesia averii lasate prin testament? Care e procedura?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna d-na Victoria, sînteți în drept să prezentați testamentul la notar, unde o să fie deschis dosar de moștenire și în 6 luni o să deveniți posesoarea averii.

10 april 2021
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua

Pentru început, concretizați vă rog, cînd anume a decedat persoana? în dependență de această dată v-a fi posibil de enunțat care anume este procedura, deoarece au fost introduce unele modificări la Codul civil, astfel, s-a modificat procedura.

13 april 2021