Executorul judecatoresc a blocat contul

16 april 2021 41

Executorul judecatoresc a blocat din cauza datoriilor contul deschis pentru indemnizatiile copilului si ajutorul social. Are dreptul sa faca asa ceva? Ce sa fac ca sa-l deblochez?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Alexandru.
Articolul 110 din Codul de executare prevede faptul că, nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
... mai detaliat b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.

Respectiv, în cazul în care executorul refuză să deblocheze cardul, înaintați o somație în formă scrisă.
Spor!

16 april 2021