Privatizarea apartamentului

25 april 2021 17

Buna ziua. Putem privatiza apartamentul, dacă nu sunt prezenți toți membrii care sunt înregistrați în ordinul de repartiție? Care este procedura? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
În cazul în care nu sunt toți cei înscriși, pentru a partivcipa sau pentru a refuza de a participa la privatizare, este necesar de a prezenta o declarație autentificată notarial privind acordul sau refuzul.
Sigur că în cazul în care cineva dintre persoane nu sunt, acestea ar putea fi excluse din... mai detaliat ordin, sunt condiții în acest sens.

Procedura de privatizare o puteți găsi aici https://www.chisinau.md/pageview.php?l=ro&idc=455&id=3006
procedura poate fi efectuată de unul dintre chiriași sau de cineva împuternicit în baza unei procuri.
Ar fi cazul să vă grăbiți, or, dacă nu sunt careva modificări, termenul limită de privatizare este 31.05.2021.

26 april 2021