Ca sa iau nepotul la odihna in Ucraina, de ce documente am nevoie?

05 august 2019 17

Ca sa iau nepotul la odihna in Ucraina, de ce documente am nevoie? Este nevoie ca ambii parinti, ai nepotului, sa semneze procura sau este suficient unul din ei, de exemplu tatal, sa-mi faca procura?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de... mai detaliat destinaţie.

De asemenea, minorul are necesitate de documentul de călătorie.

Succes.

05 august 2019