Cainele face galagie

19 march 2018 614

Cainele vecinului face galagie si ziua si noaptea. Care sunt solutiile pentru aceasta problema? Daca este posibil, dati-mi numarul legii sau regulamentului?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Igor,

Din păcate Ordinul cu privire la aprobarea Regulilor de întreţinere
a cîinilor în localităţile Republicii Moldova nu conține prevederi exprese în acest sens decât faptul ca deținătorii de câini au dreptul să ţină un cîine în apartamentul folosit de o singură familie, iar în apartamentul folosit de cîteva familii... mai detaliat - numai cu acordul tuturor locatarilor, de aici apartament îl interpretam ca locuința voastră în bloc....

Faza este că putem echivala galagia făcută de câine ca plânsul unui copil mic la mijloc de noapte care nu îl poți interzice, deoarece, sunt multe circumstanțe care îi provoacă să lature iar acestea ar trebui înlăturate de stăpânul câinelui și probabil și câinele se va calma, încercați să coordonați cu stâpânul.

În prezent există un proiect REGULAMENT privind stabilirea măsurilor de gestionare a câinilor cu și fără stăpân și a animalelor de companie din municipiul Chișinău prin care Nu se va mai permite, odată cu adoptarea și intrarea în vigoare a regulamentului, deţinerea animalului de companie în apartamente fără acordul scris şi ştampilat al Asociaţiei de proprietari, adoptat cu majoritatea voturilor proprietarilor, în baza acordului expres al proprietarilor din apartamentele limitrofe: apartamentul superior, inferior şi a celor învecinate de pe acelaşi etaj apartamentului de deţinere al animalului de companie.

20 march 2018
Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Proiect de regulament: https://www.chisinau.md/libview.php?l=ro&idc=403&id=13657&t=/Presa/Comunicate-de-presa/Proiectul-Regulamentului-privind-intretinerea-animalelor-de-companie-in-municipiului-Chisinau

"4.2. Persoana care deţine animale de companie este obligată:
(...)
4.2.6. Să ia măsuri de prevenire a zgomotului cauzat de lătratul câinilor între orele 22:00 - 08:00."

Un alt regulament - doar ca despre animale productive si pasari in mun. Chisinau: https://www.chisinau.md/public/files/anul_2013/decizii/Decizia_44-8_din_13.04.2006.pdf

05 june 2018